Directioneaza 20%

din impozitul pe profit

Descarca Contractul de Sponsorizare
Noul Cod Fiscal, actualizat prin Legea nr. 227/2015, si Legea nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu completarile si modificarile ulterioare, prevad ca orice firma sau companie care a inregistrat profit poate sa directioneze 20% din impozitul pe profit datorat statului catre un ONG pe care doreste sa il sustina.

Extras din Codul Fiscal, titlul 2, cap. II, art. 21, alin. 4, lit. p):
"(...) contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificarile ulterioare, (...) scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente in limita minima precizata mai jos:

1.      5‰ (la mie) din cifra de afaceri;
2.     20% (la suta) din impozitul pe profit datorat."

Acordarea unei sponsorizari este simpla si nu implica pentru societatea pe care o reprezentati niciun cost. Directionati 20% din impozitul pe profit catre Asociatia M.A.M.E., organizatie nonprofit care, de peste 7 ani, ofera sprijin copiilor diagnosticati cu boli grave, precum si celor care provin din medii defavorizate.

Va rugam sa completati, pana la data de 31 decembrie 2016, contractul de sponsorizare cu datele societatii si cu suma pe care doriti sa o directionati catre Asociatia M.A.M.E. Suntem la dispozitia dvs. pentru a va oferi detalii suplimentare prin telefon: 0735.163.777 / 0723.664.813 sau email: office@asociatiamame.com

Cum ajuta sponsorizarea dumneavoastra?

Pachete
Va prezentam mai jos un exemplu concret de calcul:

Cifra de afaceri = 300.000 lei
Profit = 60.000 lei
Impozitul pe profit (16%) = 9.600 lei

Sume aferente sponsorizarii conform limitelor mentionate in Codul Fiscal:

0,5% din cifra de afaceri = 1.500 lei
20% din impozit = 1.920 lei

In acest caz, societatea va sponsoriza Asociatia M.A.M.E. cu suma de 1.500 lei deoarece se alege suma mai mica din cele doua limite.

Ulterior, va vom transmite un raport asupra modului in care au fost cheltuiti banii si va vom impartasi rezultatele si impactul pe care l-a avut sponsorizarea oferita.

Va multumim in numele copiilor bolnavi pentru implicarea dumneavoastra!